FIGURA CYBORGICZNA- MÓZG

登録は簡単!. 無料です
または 登録 あなたのEメールアドレスで登録
FIGURA CYBORGICZNA- MÓZG により Mind Map: FIGURA CYBORGICZNA- MÓZG

1. Czym jest mózg?

1.1. mózg − centralna część układu nerwowego kręgowców i większości bezkręgowców nazywana również mózgowiem.

1.2. Ludzki mózg to genialny instrument pozwalający na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców. Stanowi niepowtarzalne centrum dowodzenia, steruje wszelkimi procesami zachodzącymi w organizmie, jest źródłem, magazynem i powiernikiem naszej tożsamości, naszych myśli, pragnień i wyobrażeń. Nasze życie trwa dopóki działa i żyje nasz mózg. Ze względu na połączenie cech żywej materii z możliwością przetwarzania informacji na ogromną skalę nazywany jest biokomputerem. Jednak działanie mózgu jest rozszerzone o sferę emocjonalną, intuicyjną, wyobrażeniową i twórczą, której pozazdrościć mu mogą wszystkie komputery świata.

1.3. Mózg człowieka waży średnio od 1200 do 1400 g (u osób dorosłych). Mózg mężczyzny jest nieco cięższy od mózgu kobiety, ale ma to związek jedynie z masą ciała.

1.4. Mimo że masa mózgu stanowi średnio 2% masy ciała, wykorzystuje on aż 20 % przechodzącego przez organizm tlenu, a jego zużycie energii jest 10 razy szybsze niż pozostałych narządów. Nic dziwnego, w końcu pracuje bez ustanku. Nawet kiedy śpimy i pewne procesy ulegają spowolnieniu, mózg nie wyłącza się, ale wciąż działa.

1.5. Mózg zbudowany jest z dwóch części zwanych półkulami.

2. Funkcje mózgu

2.1. To dzięki mózgowi odbieramy bodźce nie tylko ze świata zewnętrznego, ale także z wnętrza swojego ciała, przetwarzamy informacje i adaptujemy swój organizm do zmieniających się warunków. To swoiste centrum sterowania sprawdza temperaturę, położenie ciała, pracę narządów wewnętrznych i koryguje ewentualne wypaczenia.

2.2. Mózg jest odpowiedzialny za wszelkie procesy poznawcze. Funkcje mózgu to nie tylko proste sytuacje typu bodziec – reakcja, takie jak błyskawiczne odwrócenie się, gdy usłyszymy głośno wypowiadane swoje imię, zanim jeszcze zorientujemy się co tak naprawdę się stało (kto woła, skąd woła, czy chodzi o Ciebie etc.). To także tak skomplikowane procesy jak obliczanie ryzyka giełdowego, wymyślanie nowych teorii o wszechświecie czy pisanie opowiadań.

2.3. GŁÓWNE FUNKCJE PNIA MÓZGU : - ośrodek oddychania - ośrodek regulujący pracę serca - ośrodek regulujący ciśnienie tętnicze - ośrodek regulujący temp. organizmu - ośrodek regulujący metabolizm - ośrodki integracji bodźców słuchowych i czuciowych - przysadka będąca ważnym gruczołem dokrewnym - ośrodki odruchowe wzroku i słuchu - twór siatkowaty pnia mózgu, odpowiedzialny za stan przytomności

3. Ciekawostki na temat mózgu

3.1. mózg składa się ze 100 miliardów neuronów. To ponad 16 razy więcej niż jest ludzi na Ziemi. Każdy neuron jest wstanie stworzyć nawet do 10 tysięcy połączeń z innymi komórkami nerwowymi. Neuron ma ok. 0,1 mm średnicy, ale jego długość może osiągnąć aż kilka metrów.

3.2. Mózg stanowiąc tylko 2% masy całego ciała zużywa aż 20% energii, która jest produkowana przez organizm. Głównie chodzi tutaj o tlen. Mózg jest więc bardzo wrażliwy na jego niedobory, dlatego pamiętaj aby zawsze mieć przewietrzony pokój i głęboko oddychać.

3.3. Mózg w prawie 80% to woda. Dzięki temu ma konsystencję podobną do galarety. Gdy wytnie się jedną część mózgu, reszta się przesuwa.

3.4. Jeszcze do niedawna sądzono, że neurony powstają tylko w dzieciństwie. Ostatnie badania wykazały, że neurogeneza, czyli proces tworzenia się nowych neuronów, zachodzi przez całe życie każdego człowieka. Co więcej, im więcej ćwiczysz swój mózg dostarczając mu najróżniejszych bodźców i stymulując jego aktywność, tym więcej neuronów będzie się tworzyć. Jak widzisz to od Ciebie zależy, w jakiej formie będzie Twój mózg!

3.5. Gdy nie śpisz, Twój mózg generuje około 25 watów energii. Wystarczy aby rozświetlić żarówkę.

3.6. W 2002 roku w Ameryce pewna 7-letnia dziewczynka została poddana operacji, w której usunięto jej całą lewą półkulę mózgu. Operacja była konieczna, ponieważ dziewczynka miała przewlekłe zapalenie mózgu, które groziło jej śmiercią. Jak wiemy lewa półkula jest odpowiedzialna za mowę i inne ważne funkcje organizmu, dlatego można by się spodziewać, że po operacji upośledzona będzie możliwość komunikowania się oraz zdolność do ruchu ciała. Okazało się jednak, że dziecko jest prawie całkowicie normalne i płynnie posługuje się dwoma językami. Pokazuje to jak niesamowicie plastyczny jest ludzki mózg. Jeśli jakiś obszar mózgu jest uszkodzony, inny potrafi przejąć jego funkcje.

3.7. Mózg nie czuje bólu. Nie ma w nim żadnych receptorów nerwowych, które mogłyby ból rejestrować. Oczywiście wokół mózgu znajdują się już tkanki- czaszka, skóra, nerwy, które po uderzeniu w głowę ból odczuwają.

3.8. Cały Twoje myślenie to tak naprawdę elektryczność i chemia. Chemia to neuroprzekaźniki, które gdy zostają wypuszczane z synaps, mają za zadanie pobudzić inne neurony. Elektryczność to impuls, który przechodzi przez tak pobudzony neuron a na jego końcu również wypuszcza neuroprzekaźniki. Tak właśnie komunikują się neurony, dzięki czemu możliwe jest odpowiednie działanie mózgu.

3.9. Wzrost wielkości mózgu po urodzeniu dziecka to głównie tworzenie się połączeń między neuronami i zwiększanie się ich grubości. Gdy ustanowione już połączenie między neuronami jest znów stymulowane, jego grubość (izolacja) się zwiększa. Najlepiej izolowane połączenia przekazują informacje aż 40 razy szybciej niż te cienkie. Dlatego im częściej wykonujesz jakąś czynność, tym łatwiej Ci ona wychodzi.

3.10. Mózg kobiety jest mniejszy niż mózg mężczyzny. Nie towarzyszy temu jednak różnica w sprawności. Wychodzi więc na to, że kobiety mają trochę wydajniejsze mózgi od mężczyzn.

3.11. Mit o tym, że wykorzystujemy tylko 10% naszego mózgu to nieprawda. Zawsze i wszędzie wykorzystujemy cały nasz mózg, każda jego część ma przypisaną jakąś funkcję. Prawdą jest natomiast, że możemy korzystać z tych 100% znacznie lepiej. Nasz mózg ma ogromne możliwości i możemy się nauczyć jak efektywniej go używać.

3.12. Ilość informacji docierająca do naszego mózgu wynosi około 100 megabajtów na sekundę.

4. Badania na temat mózgu

4.1. Wielomiesięczne prace międzynarodowej grupy neurologów i neurobiologów dały efekt w postaci atlasu mózgu, który nazwany został „BigBrain”. Wspomniany atlas, opracowany na podstawie mózgu 65-letniej kobiety, przedstawia w niezwykle szczegółowy sposób organizację neuronów.Sam atlas mózgu opracowany został z 7 400 plasterków mózgowych. Każdy z tych plasterków cechował się niezwykle małą, mniejszą od ludzkiego włosa, grubością. Pozwoliło to na zdecydowanie bardziej dokładne zobrazowanie ludzkiego mózgu niż w przypadku obrazowania dokonywanego przy użyciu dostępnych dotychczas metod.Usprawnienie i rozpowszechnienie techniki mapowania ludzkiego mózgu może już wkrótce przyczynić się do rozwiązania dotychczas nierozwiązywalnych problemów neurologii.

4.2. Do najważniejszych odkryć należy plastyczność mózgu, która powoduje, że niezależnie od wieku, mózg nasz cały czas podlega zmianom pod wpływem nabywanych doświadczeń. Nieprawdą dotychczas głoszoną jest również fakt, że każdego dnia tracimy tysiące neuronów. Naukowcy już dzisiaj wiedzą, że mózg traci z wiekiem stosunkowo niewiele neuronów, zaś obszary mózgu, w których dochodzi do utraty komórek nerwowych, są położone głęboko w mózgu i zawierają neurony dostarczające ważne neuroprzekaźniki do innych jego części. Okazuje się także, że w procesie starzenia się mózgu bardzo ważną rolę odgrywa to, jak traktujemy siebie i swoje ciało, jak przeżywamy dzień po dniu. Ważnymi czynnikami mającymi wpływ na działanie mózgu są ćwiczenia fizyczne, wzmożony wysiłek intelektualny, dieta, kontakty społeczne i towarzyskie, to jak radzimy sobie ze stresem, oraz jak postrzegamy świat wokół nas i siebie samych.

4.3. Zespół z Boston University i ATR Computational Neuroscience Laboratories w Kyoto prowadzi badania nad stymulowaniem aktywności mózgu przy wykorzystaniu funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego (fMRI). Dotychczas technika ta wykorzystywana była głównie do obrazowania mózgu, najnowsze badania pokazują jednak, że można ją również wykorzystać do sterowania aktywnością kory wzrokowej. Wolontariusze biorący udział w eksperymencie nie musieli brać żadnych leków ani nawet być świadomymi. Po prostu położyli się w tubie do rezonansu magnetycznego, a naukowcy stymulowali ich korę wzrokową tak, aby działała według określonego wzorca. Następnie poddano ich testom, których wyniki jednoznacznie pokazały, że nowe obrazy zostały trwale zakodowane w świadomości członków badanej grupy. Ostatecznie do mózgów ochotników zostały „wgrane” nowe informacje w postaci konkretnych obrazów.

4.4. Elektroencefalografia (EEG) − nieinwazyjna metoda diagnostyczna służąca do badania bioelektrycznej czynności mózgu za pomocą elektroencefalografu. Badanie polega na odpowiednim rozmieszczeniu na powierzchni skóry czaszki elektrod, które rejestrują zmiany potencjału elektrycznego na powierzchni skóry, pochodzące od aktywności neuronów kory mózgowej i po odpowiednim ich wzmocnieniu tworzą z nich zapis – elektroencefalogram. Jeśli elektrody umieści się bezpośrednio na korze mózgu (np. podczas operacji) badanie nosi nazwę elektrokortykografii (ECoG). Elektroencefalografia jest wykorzystywana również w interfejsach mózg - komputer. Pomiary aktywności elektrofizjologicznej ośrodkowego układu nerwowego pozwalają na komunikację człowieka z otoczeniem bez użycia mięśni w postaci pozyskania sygnału EEG i przetworzenia go w celu utworzenia informacji sterującej komputerem

4.5. Wszczepienie stymulatora mózgu nie jest zabiegiem leczącym chorobę Parkinsona, ale jedynie środkiem łagodzącym jej objawy. Zabieg zalecany jest dla tych pacjentów, u których leczenie nie przynosi zadawalających efektów zniesienia zaburzeń motorycznych i dyskinez. Ponadto wszczepienie stymulatora mózgu wykonuje się u tych pacjentów, u których choroba trwa więcej niż 5 lat. Zalety wszczepienia stymulatora mózgu: -zmniejszenie objawów choroby Parkinsona, oczekiwana poprawa jest porównywalna do tej, jaką pacjent otrzymuje przy pomocy leków, jedynie drżenie rąk ustępuje bardziej przez zastosowanie stymulatora mózgu; zmniejszenie ilości przyjmowanych leków antyparkinsonowskich; ograniczenie postępu choroby.

4.6. Pięć zmysłów wyznacza granicę naszego postrzegania świata. Dzięki wszczepionym do Mózgu implantom można tę granicę przekroczyć. Ze szczurami już się udało. Profesor Miguel Nicolelis, neurobiolog z Duke University, oraz pracujący z nim zespół naukowców nauczył sześć szczurów... widzenia w podczerwieni. Zwykłe szczury tego nie potrafią. Ich oczy, tak samo jak nasze, nie pozwalają im dostrzegać także światła ultrafioletowego. Dzięki wszczepionym w ich głowy kamerom udało się to zmienić. Zdaniem naukowców eksperyment wyznacza w medycynie nową perspektywę. Wypracowane rozwiązania pozwalają tworzyć nowe "kanały zmysłowe", za pośrednictwem których można dostarczać informacje. Mózg jest w stanie nauczyć się "obsługi" zupełnie nowego, nieposiadanego wcześniej zmysłu, a nerwy odpowiedzialne np. za słuch są w stanie przestawić się na przekazywanie zupełnie innego typu sygnału. Dzięki temu możliwe stanie się czucie za pomocą umieszczonej na protezach sztucznej skóry, słyszenie normalnie niesłyszalnych ultradźwięków czy wyposażenie człowieka w możliwość określania swego położenia na podstawie wyczuwania magnetycznej północy. Innym zastosowaniem tego typu rozwiązań jest stworzenie pełnej wirtualnej rzeczywistości pozwalającej nam dotykać wykreowanych w komputerach obiektów.

4.7. Dzięki specjalnym implantom, opracowanym przez agencję DARPA, człowiek będzie mógł odzyskać pamięć, którą utracił w wyniku uszkodzenia mózgu. Biotechnologia może zostać wykorzystana zarówno w medycynie jak i w wojsku. Wraz z rozwojem tych urządzeń, w przyszłości mogą one pozwolić nawet na wymianę danych z mózgiem. Projekt RAM (Restoring Active Memory) zakłada wszczepianie do mózgu urządzenia, które będzie na bieżąco nagrywało powstającą pamięć człowieka. W przypadku uszkodzenia mózgu i utraty pamięci, implant przywróci te, które zdołał już zarejestrować.

5. Przydatne linki

5.1. http://www.youtube.com/watch?v=6HbSHky5RWs

5.2. http://www.youtube.com/watch?v=sAor46aYXdU

5.3. http://www.youtube.com/watch?v=TRs8Tl8vqiw

5.4. http://www.youtube.com/watch?v=WmSiRFOQsqghttp://www.youtube.com/watch?v=WmSiRFOQsqg

5.5. http://www.youtube.com/watch?v=4cRTAcmx1UI

6. Autorki Mapy Myśli : Kobel Monika Karolina Mielniczuk